Elérhetőségek

Mozgássérültek Vas Megyei Egyesülete

Cím: 9700 Szombathely,
Szelestey L. u. 42.
Telefon:
+36-94/314-564
Fax: +36-94/314-564
Mobil:
+36-20/338-8854
E-mail:
mozgvasegy@t-online.hu
Egyesület... Nyitvatartás


Segédeszközök

Jyrobike - Itt a felboríthatatlan kerékpár

Ötletük rendkívül egyszerű: az első kerékben, azzal koncentrikusan egy nagysebességű giroszkóp forog. Amennyiben oldalra billentjük a kerékpárt, a giroszkóp visszahúzza azt függőlegesbe. Az alábbi videó látható, hogyan gurul külső segítség nélkül a bicikli - ha ezt egy pánikoló négyévessel a nyeregben is képes megcsinálni, nyert ügyünk van. részletek >>>



Online Segédeszköz Jegyzék

Az Online Segédeszköz Jegyzék célja, hogy a társadalombiztosítási támogatással rendelhető gyógyászati segédeszközök használóit, családtagjaikat, az ezeket az eszközöket rendelő orvosokat, asszisztenseiket, valamint általánosságban a gyógyászati segédeszközök iránt érdeklődőket széles körű információhoz juttassa ezen eszközök vonatkozásában, segítve tájékozottságukat, megkönnyítve munkájukat, mindennapjaikat. A SEJK-et emellett remélhetőleg hasznosnak találják az egészségügyi szolgáltatók, a gyógyászati segédeszközöket gyártók és forgalomba hozók, az eszközöket kiszolgáló gyógyszertárak és gyógyászati segédeszköz-szaküzletek, valamint az érintett szakmai szervezetek. sejk.oep.hu



Változott a társadalombiztosítási támogatással rendelhető és kiszolgálható gyógyászati segédeszközök teljes körének érvényes listája

Fontos változás, hogy 2010. június 15-től már nem csak az elektromos kerekesszékekhez lehet TB támogatással (közgyógyra is) akkumulátort felíratni, hanem az elektromos mopedekhez is! A legfrissebb lista idekattintva tölthető le.



A gyógyászati segédeszköz ellátás átalakításával kapcsolatos jogszabályváltozások

2009. augusztus 3-án megjelentek a gyógyászati segédeszköz ellátás átalakításával kapcsolatos jogszabályváltozások. (110. sz. Magyar közlöny), amelyek augusztus 16-án lépnek hatályba, és amelyre szakmai és pénzügyi szempontból volt szükség. Célja, hogy lehetővé tegye a források hatékonyabb felhasználását (takarékosság jegyében), és a betegellátás minőségének javulását. (Társadalombiztosítási támogatással rendelhető és kiszolgálható gyógyászati segédeszközök teljes körének érvényes listája 2009. augusztus 16.-tól: http://www.oep.hu/portal/page?_pageid=35,34882&_dad=portal&_schema=PORTAL) részletek>>



Kerekesszabadsag

Egyik alapvető szükségletünk a szabadság érzése, mely ha valami miatt korlátozva van, annál nagyobb vágy alakul ki bennünk, hogy visszaszerezzük. Sérült gyermeket nevelő szülőként folyamatosan keressük azokat a megoldásokat, amelyek megkönnyítik mindennapjainkat. Azt tapasztaljuk, hogy életünk minőségéhez, a megfelelő eszközök nagyban hozzájárulnak. A folyamatos keresés eredményeként jutottunk el azokhoz a gyártókhoz, akiknek minőségi termékeit jó szívvel ajánljuk sorstársainknak.

További információk: www.kerekesszabadsag.hu



Besétálós kádak- - Euro-White Kft.

Az Európai Unióban már évekkel ezelőtt piacra kerültek azok a termékek, amelyek a fürdőszobát akadály mentesítik, és megoldást nyújtanak az idősek, a mozgásukban bármilyen okból korlátozottak, sport és baleseti sérültek fürdési problémáira. részletek>>

Tudnivalók a gyógyászati segédeszköz ellátásról (OEP közlemény)



Gyógyászati segédeszközök árához nyújtott támogatás

A gyógyászati segédeszközök a gyógyító eljárás során és a rehabilitációban is fontos szerepet töltenek be, a gyógyulási folyamatban a beteg életminőségének javítását szolgálják. Gyógyászati segédeszköznek azokat a technikai eszközöket tekintjük, amelyeket az átmeneti vagy végleges egészségkárosodással, fogyatékossággal vagy rokkantsággal élők gyógyászati, ápolási ellátásában használnak.

Jelentőségükre tekintettel az egészségbiztosító egyes gyógyászati segédeszközök árához támogatást nyújt. A kötelező egészségbiztosítás keretében az Egészségbiztosítási Alapból nyújtott támogatások mértékét - az érintett szolgáltatókkal folytatott egyeztetéseket követően - jogszabályok hirdetik ki [19/2003. (IV. 29.) ESzCsM rendelet a társadalombiztosítási támogatással rendelhető, illetve kölcsönözhető gyógyászati segédeszközökről, a támogatás összegéről és mértékéről, valamint a rendelés, forgalmazás, kölcsönzés és javítás szakmai követelményeiről]. Ebben az esetben a termékért fizetendő összeg megoszlik a társadalombiztosítás és a beteg között, a beteg tehát nem a termék piaci árát, hanem a támogatás összegével csökkentett térítési díjat fizeti ki a gyógyászati segédeszközt forgalmazó cégnek.

A gyógyászati segédeszközök nem vénykötelesek, ezért, aki gyógyászati segédeszközt akar vásárolni, csak akkor van szüksége vényre, ha lehetősége van azt társadalombiztosítási támogatással igénybe venni. Ebben az esetben a termékért fizetendő összeg megoszlik a társadalombiztosítás és a beteg között. Vény nélkül a termék teljes árát a vevő fizeti ki.

Társadalombiztosítási támogatással a Magyar Orvosi Kamara tagjai jogosultak gyógyászati segédeszközt rendelni, ha erre az egészségbiztosítóval kötött szerződésük alapján jogot szereztek, tehát magánrendelésén is lehet tb támogatással gyógyászati segédeszközt rendelni, ha ezt az orvos jelzi a vényen.

Kihordási időn belül az azonos rendeltetésű gyógyászati segédeszköz csoportba tartozó eszközök közül társadalombiztosítási támogatással csak egyféle gyógyászati segédeszköz vehető igénybe. Ennek érdekében a beteg köteles tájékoztatni a kezelőorvosát - annak kérelmére - a gyógyászati segédeszköz rendelésével egyidejűleg, hogy a betegségével összefüggésben más orvos milyen gyógyászati segédeszközt rendelt számára az adott eszköz kihordási idején belül, továbbá, a felírással egyidejűleg a vény hátoldalán írásban nyilatkoznia kell arról, hogy a gyógyászati segédeszköz kihordási idején belül részére azonos rendeltetésű gyógyászati segédeszközt társadalombiztosítási támogatással nem váltottak ki.

A kihordási idő letelte előtt társadalombiztosítási támogatással akkor lehet ismét azonos rendeltetésű gyógyászati segédeszköz csoportba tartozó gyógyászati segédeszköz igénybe venni, ha a beteg egészségi, illetve testi állapotában bekövetkezett változás ezt szükségessé teszi, vagy a gyógyászati segédeszköz rendeltetésszerű használata közben, de a szavatossági időn túl hibásodott meg oly mértékben, hogy nem javítható, továbbá, ha az egyszeri javítási költség meghaladja az új gyógyászati segédeszköz árához nyújtott társadalombiztosítási támogatásnak a javítás időpontjában érvényes összege 60%-át.

Társadalombiztosítási támogatás csak az egészségbiztosító által az orvos rendelkezésére bocsátott vényen rendelt gyógyászati segédeszköz árához jár. A vényen szerepel az orvos neve rendelőjének címe és telefonszáma.

A szabályosan kitöltött vény alaki kellékei a következők: beteg neve, lakcíme, TAJ száma, születési időpontja, és a rendelés dátuma, illetve szükség szerint az országkód és az E-nyomtatvány száma. Szerepelni kell a vényen a betegséget jelölő kódnak (BNO), a gyógyászati segédeszköz jogszabályban meghatározott, pontos megnevezésének, darabszámának, a rendelés jogcímének, valamint az egészségügyi szolgáltató ágazati azonosítójának, továbbá természetesen kell az orvosi pecsét és az orvos aláírása is. Gyógyászati segédeszköz kölcsönzése esetén az elrendelt kölcsönzés időtartamát is fel kell tüntetni a vényen.

Amennyiben ezek az adatok nem találhatók meg a vényen, azt érvénytelennek kell tekinteni, ezért nem lehet azalapján gyógyászati segédeszközt kiadni. A betegre vonatkozó téves vagy hiányzó adatot a gyógyászati segédeszközt kiszolgáló - a beteg okmányaiból szerzett információi alapján - is kitöltheti.

Egy vényen csak egyféle rendeltetésű gyógyászati segédeszköz és tartozékai rendelhetők, és ha az eszköz és tartozéka(i) eltérő jogcíműek, csak külön vényen rendelhetők.

Az orvos a gyógyászati segédeszköz rendelésekor tájékoztatja a beteget a gyógyászati segédeszköz kihordási idejéről, rendeltetéséről, a társadalombiztosítási támogatás mértékéről, összegéről, illetve a vénybeváltás 30 napos határidejéről is; a gyógyászati segédeszközt kiadó forgalmazó pedig az eszköz használatának módjáról.

A vény a kiállítástól számított 30 napig váltható be támogatással, de a vény kiállításának és az eszköz kiadásának dátuma között legfeljebb 90 nap telhet el, rendelésre készített eszköz esetén 120 nap.

A gyógyászati segédeszközök kiválthatók az egészségbiztosítóval szerződéses kapcsolatban álló gyógyászati segédeszköz forgalmazóknál, gyógyszertáraknál, látszerészeteknél, gyártóknál, fogorvosoknál (fogpótlás, fogszabályozó), hallókészülék forgalmazóknál, audiológiai szakrendelésen (hallókészülék és tartozékai), szemészeti szakrendelésen (egyedi méretvétel alapján rendelésre készült kontaktlencse) stb.

A gyógyászati segédeszköz kiváltásával kapcsolatos utazáshoz utazási költségtérítés jár, ha a gyógyászati segédeszközt a beteg a tartózkodási helyéhez legközelebb eső, a rendelt gyógyászati segédeszköz kiszolgáltatására az egészségbiztosítóval szerződött forgalmazónál szerzi be.

Ha a gyógyászati segédeszköz más olyan eszközzel helyettesíthető, amelynek térítési díja kedvezőbb és rendeléskor az orvos nem zárta ki a helyettesíthetőséget, az eszközt kiszolgáltatónak e helyettesíthetőségről tájékoztatni kell a beteget, és ha kéri, a rendelt termék helyettesítésére a beteg számára legolcsóbb gyógyászati segédeszközt kell felajánlani. Az orvos által felírt, egyedi méretvétel alapján rendelésre készülő, valamint a méltányossági kérelem alapján rendelt gyógyászati segédeszköz nem helyettesíthető.

A beteg vagy a gyógyászati segédeszközt átvevő személy az átvételt a vényen aláírásával igazolja.

Az egyes társadalombiztosítási támogatással rendelhető gyógyászati segédeszközök körét, támogatási mértékét és összegét a 19/2003. (IV. 29.) EszCsM. rendelet melléklete tartalmazza. Meghatározza tovább azt is, hogy az egyes támogatott eszközöket milyen szakvizsgával rendelkező orvosok írhatnak fel, és melyek azok a betegségek, amelyek gyógykezeléséhez igénybe lehet venni a gyógyászati terméket. Továbbá a rendelet szabályozza azt is, hogy egy vényen hány darab eszköz rendelhető, mennyi a kihordási idő (azaz mennyi idő múlva lehet ugyanazt az eszközt ismételten felírni), és melyek azok az eszközök, amelyek közgyógyellátás terhére szolgálhatók ki. A rendeletben meghatározták a társadalombiztosítási támogatással nem rendelhető, de kölcsönbe vehető eszközök körét is.

A társadalombiztosítás által támogatott gyógyászati segédeszközök a támogatás alapjául szolgáló ár százalékos (100, 95, 85, 70, 50 %), fix összegű illetve a betegségtől függő keretösszegben megállapított támogatását kapják.

A társadalombiztosítás által támogatott - és a rendeltetésszerű használat során a kihordási időn belül meghibásodott - gyógyászati segédeszközök egyúttal társadalombiztosítási támogatással javíttathatók is, ha a kezelőorvos vagy a háziorvos - az eszköz pontos megnevezésével és a hiba jellegének feltüntetésével -vényen rendeli. Az egyedi méretvétel alapján rendelésre készült gyógyászati segédeszközök javítási díjához az eredeti kihordási idő leteltét követően a kihordási idővel azonos ideig még jár a támogatás, ezért a javított eszközzel azonos rendeltetésű új terméket nem lehet ezidő alatt támogatással megvásárolni, kivéve a már ismertetett, a kihordási időn belüli felírhatóság szabályaival azonos esetben.

Egyes gyógyászati segédeszközök esetében lehetőség van azok kölcsönözésére is. A kölcsönzési díjhoz az ún. közfinanszírozás alapjául elfogadott kölcsönzési díj áfával megnövelt 50, 70, 85 vagy 100%-ának megfelelő összegű támogatást nyújt az egészségbiztosító, ha azt az orvos vényen rendeli.

A társadalmi szolidaritás elve alapján lehetőség van a közgyógyellátás terhére igénybe venni egyes gyógyászati segédeszközöket, illetve az eszközök javítását.



Méltányosságból adható gyógyászati segédeszköz támogatás

A gyógyászati segédeszközök a beteg ember életminőségét jelentősen javíthatják, ezért lehetőség van a konkrét ügy körülményeit mérlegelve, a beteg ember életminőségének javítása érdekében, méltányos esetben az általános szabályoktól eltérő támogatási formákat is megállapítani. A méltányossági jogkört az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, mint az Egészségbiztosítási Alap kezeléséért felelős szerv gyakorolhatja, a jogszabályokban előírt eljárási és a költségvetés által biztosított anyagi keretek közt.

Ennek megfelelően méltányossági alapon megállapítható magasabb támogatás, vagy az egyébként nem támogatott gyógyászati segédeszközök árához is nyújtható támogatás, továbbá az így már méltányosságból támogatott gyógyászati segédeszköz javítási díjához is lehet méltányosságból támogatást adni.

A társadalombiztosítási ártámogatásban nem részesülő gyógyászati segédeszköz árához méltányosságból akkor adható támogatás, ha a beteg más, támogatott eszközzel megfelelő eredményességgel nem kezelhető, nem gyógyítható, illetve nem látható el, vagy ezek használatával életminőségében jelentős javulás nem következik be. Nem lehet méltányossági jogkörben támogatást megállapítani, ha a gyógyászati segédeszközt a beteg támogatással kölcsönzi.

Az általános támogatási szabályokban foglaltaktól eltérő gyakorisággal a gyógyászati segédeszköz árához akkor nyújtható támogatás, ha a betegnek az eredetileg meghatározott mennyiség nem elegendő, illetve ha elveszti, vagy eltulajdonítják tőle a segédeszközét.

Fontos tudnivaló, hogy a már kiváltott vényre utólag nem kérhető (nem nyújtható) méltányossági alapú ártámogatás.



Tájékoztató a gyógyászati segédeszközök méltányossági alapú támogatásához

A gyógyászati segédeszközök körében a következő esetekben van lehetőség az ún. gyógyászati segédeszközlistán rögzített társadalombiztosítási ártámogatási szabályoktól eltérni.

  1. A támogatott gyógyászati segédeszközlistán szereplő gyógyászati segédeszköz árához magasabb arányban nyújtható támogatás, a beteg egészségi állapota és a szociális helyzete alapján
  2. A támogatott gyógyászati segédeszközlistán nem szereplő, nem támogatott gyógyászati segédeszköz árához a beteg egészségi állapota szerint nyújtható támogatás
  3. A méltányosságból már támogatott gyógyászati segédeszközök javítási díjához is nyújtható támogatás.
  4. A gyógyászati segédeszközök árához a normatív támogatástól eltérő gyakorisággal is nyújtható támogatást.

A részletszabályok áttekintése előtt kiemelést érdemel, hogy e támogatási formával egyetlen esetben sem juttatnak közvetlenül a betegnek készpénzt. Amint azt az elnevezés is mutatja, a támogatás az ellátások árához jár, oly módon, hogy a megítélt méltányossági támogatás összegével kevesebb térítési díjat kell, vagy nem kell a betegnek fizetni, és utólag a támogatás összegét a forgalmazó és az OEP elszámolja.

A méltányossági eljárás, tekintettel arra, hogy az egyén sajátos helyzetén alapul, kizárólag írásbeli kérelem alapján indulhat. A méltányossági kérelmet benyújthatja a beteg biztosított és az egészségügyi szolgáltatásra jogosult személy, illetve az ő képviseletükben a törvényes képviselőjük, vagy közeli hozzátartozójuk is.

A kérelmet minden esetben írásban, a kezelő orvosnak az adott gyógyszerre vonatkozó javaslatával együtt kell benyújtani az a lakóhely szerint illetékes megyei egészségbiztosítási pénztárnál vagy vasutas munkavállaló esetén a VTI-nél.

Célszerű a méltányossági kérelemhez csatolni valamennyi kötelező mellékletet és megadni a megfelelő adatokat, mert a méltányossági kérelmek kötelező tartalmi elemei nélkül az eljárást érdemben nem lehet lefolytatni, ezért a kérelmezőt hiánypótlásra fogja felszólítani az eljáró szerv, ami természetesen az eljárás elhúzódásához vezethet. A méltányossági kérelemről született döntésről a kérelmező értesítést kap, de ki kell emelni, hogy az elutasításáról hozott határozat ellen nem lehet jogorvoslati kérelmet benyújtani, tekintettel arra, hogy méltányossági eljárásban a jogorvoslati lehetőség kizárt.

A támogatott gyógyászati segédeszköz magasabb támogatására vonatkozó méltányossági kérelemnek tartalmazni kell:

  • beteg személyi adatai (név, anyja neve, lakcíme) és TAJ száma
  • a beteggel közös háztartásban élő személyek adatai (név, családi kapcsolat, nettó jövedelem a megelőző 3 hónapban)
  • 3 hónapnál nem régebbi kórtörténeti összefoglaló, amely igazolja, hogy a beteg kizárólag az igényelt termékkel kezelhető
  • kezelő szakorvos javaslata, amelyből megállapítható a kért eszköz neve, a kért támogatás időtartama, és az eszköz szükségességének indokolása
  • vény a kért gyógyszerről
  • ha a beteg ellátásához az adott kihordási időre redelhető eszköz nem elegendő, akkor erről a rendelésre jogosult orvos igazolását

A nem támogatott gyógyászati segédeszköz támogatására vonatkozó méltányossági kérelemnek tartalmazni kell:

  • beteg személyi adatait (név, anyja neve, lakcíme) és TAJ száma
  • a beteggel közös háztartásban élő személyek adatai (név, családi kapcsolat, nettó jövedelem a megelőző 3 hónapban)
  • 3 hónapnál nem régebbi kórtörténeti összefoglalót, amely igazolja, hogy a beteg kizárólag az igényelt termékkel kezelhető
  • kezelő szakorvos javaslatát, amelyből megállapítható a kért eszköz neve, a kért támogatás időtartama, és az eszköz szükségességének indokolása
  • vényt a kért gyógyszerről
  • a magyarországi gyártó vagy forgalmazó árajánlatát
  • az eszköz megfelelőségét igazoló dokumentációt

Az egyébként nem támogatott, de méltányosságból tb támogatást engedélyezett gyógyászati segédeszköz javítása esetén a javítást végző szolgáltatónak a javításra adott árajánlatát is csatolni kell.

A megalapozott döntés érdekében az OEP a gyógyszerek (tápszerek) méltányossági alapú támogatására irányuló eljárásnál részletezett szakértői és ellenőrzési eljárást is lefolytat.

A méltányossági alapú támogatás egyszeri, a gyógyászati segédeszköz kihordási idejére vonatkozik.

Méltányossági ártámogatás engedélyezése esetén az engedéllyel ellátott vényt az OEP postán megküldi a betegnek és tájékoztatja, hogy hol veheti át az eszközt, illetve, egyúttal értesíti a kezelőorvost és a gyógyászati segédeszköz gyártóját is.


JOGSZABÁLYOK

  • 1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól
    • érintett szakaszok: 2. § (1), 3. §, 5/B. § aa), b) e), h)-i) 6. § (2) 21. § 22. § (3) 23. § a)-b) 26. § (1) b) - d) (2) c)- d) 29. § (1) bb) (2) 32. § (1) 38/B. § 68/B. § 70. § (1) c), (2), (5), 72.§
  • 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról
    • érintett szakaszok: 1. § (2) bb) 7/A-7/B. § 8-9. § 11. § (3) e) 11/D-11/E. § 12/A. § (5) 22. § (2) 24. §
  • 19/2003. (IV. 29.) ESzCsM rendelet a társadalombiztosítási támogatással rendelhető, illetve kölcsönözhető gyógyászati segédeszközökről, a támogatás összegéről és mértékéről, valamint a rendelés, forgalmazás, kölcsönzés és javítás szakmai követelményeiről
  • 7/2004. (XI. 23.) EüM rendelet a gyógyászati segédeszközök forgalmazásának, javításának, kölcsönzésének szakmai követelményeiről
  • 16/2006. (III. 27.) EüM rendelet az orvostechnikai eszközökről
  • 1993. évi III. törvény a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról
    • érintett szakaszok: 49-52. §

 



A kögyógyellátás keretében rendelhető gyógyszerek

A kormány 2006. december 1-i hatállyal módosította a közgyógyellátás terhére térítésmentesen rendelhető gyógyszerek listáját, ill. megváltoztatta a TB támogatás mértékét. A kormányrendelet melléklete a december 1-i állapotnak megfelelően tartalmazza a listát. Kattintson ide ha le akarja tölteni a listát. (Excel formátum 1,36 M)


Vissza az előző oldalra!
Mozgássérültek Vas Megyei Egyesülete - Magyar