Elérhetőségek

Mozgássérültek Vas Megyei Egyesülete

Cím: 9700 Szombathely,
Szelestey L. u. 42.
Telefon:
+36-94/314-564
Fax: +36-94/314-564
Mobil:
+36-20/338-8854
E-mail:
mozgvasegy@t-online.hu
Egyesület... Nyitvatartás


L.Á.T. Lakás átalkítási támogatás

Tájékoztató, összefoglaló a 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet a lakáscélú állami támogatásokról, a lakáscélú akadálymentesítési támogatásról.

2011-től az akadálymentesítési támogatás teljes ügyintézése a pénzintézetek feladata lett. A MEOSZ csak szakértőként vesz részt a támogatások megítélésében, az egyesületek csak tájékoztatást végezhetnek, önkéntesen ügyintézést csak egyéni meghatalmazás alapján végezhetnek.

Azok a mozgásukban súlyosan korlátozott személyek igényelhetik a támogatást, akik a lakásukat, vagy közvetlen környezetüket nem, vagy csak nehezen tudják használni. Ez a támogatás nem alanyi jogon járó szociális juttatás, hanem rehabilitációs célokat szolgáló költség kiegészítés. Csak mozgáskorlátozottsággal (mozgásszervi károsodás) összefüggő építészeti megoldásokra, adható. Nem kaphat lakás akadálymentesítési támogatást siket, vak, értelmi sérült, autista, Down szindrómás, ha nincs mozgásszeri állapotromlása, vagy (mindenkire vonatkozóan) annak mértéke nem haladja meg a minimum 40%-ot, illetve nem igényelhető 3 év alatti kisgyermek részére sem.

A támogatást minden érintett élete folyamán, csak egyszer veheti igénybe, kivéve, ha az első alkalommal tulajdonosként nem a maximum összeget kapta és más megoldások váltak szükségessé. Ez esetben a maximumtámogatás és a kapott támogatás közötti különbözetre tarthat igényt. Nem igényelhető kiegészítő támogatás azok részére, akik korábban családtagként kaptak 100 000 Ft támogatást, mivel ők a családtagi és tulajdonviszonyuknak megfelelően, maximális támogatásban részesültek.

Támogatás mértéke: Új ház építésére, újonnan épített ház vásárlására max: 250.000-Ft a támogatás összege, abban az esetben, ha az igénylő nagykorú, legalább felerészben tulajdonjoggal rendelkezik az ingatlanban, érvényes építési engedélyt, friss adásvételi szerződést tud csatolni a kérelemhez, illetve a műszaki dokumentáció tartalmazza az akadálymentesítéssel kapcsolatos plusz munkák tételeit. Használt lakásra 150.000-Ft -ig kaphat támogatást, az a kérelmező, aki tulajdonos, résztulajdonos, haszonélvező, özvegyi, vagy használói joga van a tulajdoni lapon bejegyezve, vagy közeli hozzátartozó címén használja az ingatlant. A kérelmező csak állandóra bejelentett lakcímre kaphat támogatást, kivéve, ha a lakás: építés alatt áll, új építésű vagy frissen vásárolt használt lakás, ami átépítés alatt áll. Ebben az esetben az adásvételi szerződés bemutatása szükséges. A kifizetés két részben történik. Első alkalommal kifizetésre kerül a támogatási összeg 90%-a. A fent maradt 10% az utolsó lépés során kerül kifizetésre miután az elszámolásra bemutatott számlákat elfogadták.

Nem kérhető a támogatás: - zártkertre, ha azon nincs, vagy nem az van feltüntetve hogy: jelölt művelési ágból kivett lakóház, - albérletre, - nyaralóra, - hétvégi házra, - felújításra, - tatarozásra, illetve olyan telekre (kivétel az új lakás építése) ahol nincs feltüntetve lakóház. Nem adható támogatás, elkészített munkára, - nem az állapottal összefüggő megoldásokra, - ha több tulajdonostárs esetén valaki nem járul hozzá a munkálatokhoz, illetve ha az ingatlanra végrehajtás vagy árverés van kitűzve. A jegyzett végrehajtás, árverés figyelmen kívül hagyható abban az esetben, ha azt időközben igazolhatóan törölték, vagy rendszeres részletfizetési szerződést csatolnak a kérelemhez.

Nem támogatható olyan kérelem mely építészetileg nem megoldható, vagy nincs összefüggésben az igénylő állapotával. Egy ingatlanra akkor vehető igénybe újból támogatás, ha a korábbi kérelmező állapota (mozgásszervileg), más típusú akadálymentesítést igényelt, illetve a jelenlegi kérelem nem eredményez értéknövelést (pl: gáz bevezetés) vagy az előző kérelem során állapota még nem állt fent. Azonos munkákra vagy részmunkára, nem adható támogatás!

Hogyan kell elkezdeni? Személyesen vagy megbízott útján, fel kell keresni, a lakhelyhez leg közelebb eső pénzintézetet, ahol jelezheti az igényét, illetve felvilágosítást kaphat az igénylés menetéről. Fiókja válogatja, hogy ott kitöltik, vagy oda adják az adatlapot az igénylőnek. Az adatlapon, mindig az a személy az igénylő, (első oszlop) akinek a nevére az orvosi igazolások ki lettek állítva, legyen az, gondnokolt, kiskorú, vagy állapotából adódó ügyintézési nehézségekkel küzdő személy. Mindenki más csak társigénylő, vagy megbízott, meghatalmazott lehet. Ezeknek, az adatoknak (személyi adatok, lakcímmel kapcsolatos adatok, a bejelentés időpontja, családtagi kapcsolat) pontos rögzítése nagyon fontos a későbbi gyors ügyintézés szempontjából.

Mi kell összességében a kérelemhez?

Orvosi irat: Több féle szakvélemény is elfogadható az állapot igazolására. Mozgásszervi eredetű Fogyatékossági támogatás határozata, (RSZSZ, OOSZI vagy ORSZI határozat). Közlekedési képességet vizsgáló határozat (ez szükséges a parkolási engedélyhez is, illetve ezt kérhetik azok is, akik túlhaladták az aktív kort, nyugdíjasok). A megváltozott munkaképesség igazolására szolgáló (NRSZH) szakvélemény illetve az új, komplex vizsgálatról kiadott szintén NRSZH szakvélemény. Közlekedési kedvezményt igazoló jegyzői határozat. Kiegészítésként csatolható más orvosi igazolás az állapotról, de ezek önállóan nem minősülnek (zárójelentés, beutaló, ambuláns kezelő) igazolásnak, mivel csak az aktuális állapotot ismertetik. Az I. fokú orvosi szakvélemény (körzeti orvos által kiállított régi 7-pontos papír), 2012-12-31.-ig volt felhasználható ezen túl hatályát vesztette, állapot igazolására nem alkalmazható!

Műszaki leírás: Csak épített környezet illetve telepített eszközök (jellemzően nem bútorzat) átalakítására használható a támogatás. Tartalmaznia kell, az ingatlan címét, az építtető nevét, az állapot rövid jellemzését és az alkalmazott műszaki megoldások rövid ismertetését. Rögzíteni kell, hogy az átalakítás hogyan függ össze a kérelmező állapotával, milyen előnyöket biztosít a lakáshasználat során, milyen munkafolyamatokat kell alkalmazni, milyen anyagokat kell felhasználni az akadálymentesítés megvalósításához.

Műszaki megoldások és feltételeik: Csak olyan munkákra kérhető támogatás, melyek összefüggnek a kérelmező állapotával, korával és elősegíti az önálló lakáshasználatot!

Új lakás építésével, vásárlásával kapcsolatban, csak olyan munkák támogathatóak, melyek eltérnek a hagyományosan engedélyezett építési szabályoktól és nem tartoznak az alap-építési szabályokhoz, (járda, fürdőszoba építés vagy fűtés rendszer kialakítása) melyek kötelező elemek. Leggyakoribb igény, a fürdőszoba akadálymentesítése. Ebbe beletartozik a csúszásmentesítés, zuhanyzó kialakítás, szaniterek célirányos cseréje, kapaszkodók felszerelése, kerekes székesek esetén ajtócsere, illetve a zuhanyzó elbontása, padló összefolyós zuhanyállás kialakításához. Nem támogatható a kádcsere süllyesztett kádra, mert nem eredményez akadálymentességet (belépni könnyebb, de kilépni továbbra is nehéz, balesetveszélyes), zuhanyzó csere zuhanykabinra!

Lakás átalakítás kategóriájába tartozik a küszöbmentesítés, ajzatok csúszásmentesítése, kapaszkodók felszerelése, szintkülönbségek áthidalása, speciális esetekben ajtócsere, elektromos szerelvények áthelyezése, elektromos vezérlések (pl.: beltéri kapunyitó, kaputelefon) kialakítása. Nem támogatható olyan felületi kialakítások, melyek külső körülmények változása esetén elvesztik csúszásmentes funkciójukat (pl.: laminált parketta túlszáraz, poros vagy nedves állapotban azonnal csúszik, hagyományos linóleum burkolat)!

Külső akadálymentesítés a harmadik nagy csoport. A támogatható munkák közé tartozik a töredezett, balesetveszélyes járdák, lépcsők teraszok átépítése, csúszásmentesítése, korlátok felszerelése, különböző liftek építése, elektromos vezérlések kialakítása. Fontos elem a rámpák kialakítása létesítése melyek építését törvényben is (OTÉK) szabályozták. A rámpák balesetmentes dőlésszöge 5% lehet megfelelő korláttal és kerékvetővel. 17 cm-ig engedélyezett a 8%-os rámpa kialakítása szintkülönbségek áthidalásához. Egyre jobban terjed a liftek, korlátliftek létesítésének igénye. Magántulajdonú ingatlanokhoz nincsenek külön megkötések, azonban társasházak, lakóközösségek esetére más szabályok vonatkoznak. Rámpa vagy lift építéséhez, csatolni kell a lakóközösség minimum 2/3-os jóváhagyását és a lakógyűlés idevonatkozó határozatának fénymásolatát. Vezérelt garázsnyitók, nagykapunyitók támogatása csak abban az esetben lehetséges, ha a kérelmező érvényes vezetői engedéllyel rendelkezik. Végül, de nem utolsó sorban ide sorolható a fűtéskorszerűsítés, mely szilárdtüzelésű rendszer (kályha, tűzhely hagyományos kandalló) kiváltását célozza. Az átalakítás lehet gáz vagy elektromos üzemű fűtésrendszer. Gázellátású fűtésrendszerhez, szükséges a szolgáltató érvényes, írásos engedélyének fénymásolata. Ennek hiányában semmilyen bővítés, átalakítás nem engedélyezhető. Nem támogatható gazdasági szempontok alapján történő átalakítás, például gázról villanyfűtésre való átépítés vagy villanybojler cseréje gázbojlerre illetve ezek méretezéséből, elhasználódásból adódó cseréje. Elkészült munkára nem adható támogatás.

Költségvetés: Az OTP saját költségvetési nyomtatványt biztosít, de ehhez célszerű készíteni részletes költségvetést, az akadálymentesítéshez felhasználni kívánt anyagokról, munkadíjról és a helyreállítás járulékos költségeiről. A költségvetésben, csak a műszaki leírásban feltüntetett munkafolyamatokkal kapcsolatos összegek szerepelhetnek! Például: ha valaki zuhanyzót szeretne létesíteni a fürdőszobában, akkor a zuhanyzó létesítésének a költségeit kell rögzíteni és nem a kádcseréjét és nem adhat be kádról kiállított számlát sem az elszámolásnál.

Tervrajz: A tervrajzon szerepelnie kell a tervező nevének, lakcímének, illetve az átalakítást érintő ingatlan pontos címének és az építtető adatainak (név lakcím). Világosan felismerhető legyen az egyik (átalakítás előtti) rajzon az eredeti állapot, a másik (átalakítás utáni) rajzon a változtatások, illetve beépítésre kerülő eszközök pontos helye. Elfogadható a kézzel készített vázlatrajz is, de formailag és tartalmilag az előbb felsoroltakat kell tartalmaznia.

Tervezői-kivitelezői nyilatkozat: Lényege, hogy a tervező vagy kivitelező látta a helyszint, a betegséggel összefüggő megoldásokat tervezte be és az elvégzendő munkák kivitelezhetőek. A kivitelező lehet családtag is, de neki is értelemszerűen ki kell tölteni a nyilatkozatot.

Engedélyek: Engedélyekre új házépítés, lakáskorszerűsítés, meglévő építmény szerkezeti átalakítása (pl: lift beépítés) illetve műemlék épület akadálymentesítése kapcsán van szükség. Víz bekötés, gáz bevezetés, már meglévő gáz fűtés bővítése szintén engedély köteles. Az engedélyek nem lehetnek két évnél régebbiek.

Tulajdonosi hozzájárulás és nyilatkozat: A nyilatkozatot minden, a tulajdoni lapon feltüntetett tulajdonosnak, résztulajdonosnak vagy joggal bírónak, alá kell írni, kivétel a külföldi tartózkodás, elhalálozás. Társasház vagy lakóközösség esetén a közösen használt terület átalakításához (rámpa, korlátlift, tároló építése) csatolni kell a lakóközösség legalább 2/3-os hozzá járulását igazoló, a lakógyűlésen hozott határozat fénymásolatát.

Tulajdoni lap: A tulajdoni lapot, a pénzintézet lekéri, a Takar- net rendszerből így nem kell a földhivatalokhoz menni. Ennek és a térképszelvénynek a költsége a kérelmezőt terheli. A tulajdoni laphoz kapcsolódnak szervesen a személyi okmányok illetve azok fénymásolata. Csatolni kell a kérelmező lakcímkártyájának, vagy régi személyi igazolvány esetén a nevet és a lakcímet tartalmazó oldalak olvasható fénymásolatát. Új ingatlan építése, vásárlása esetén az adásvételi szerződés fénymásolatát.

Helyszíni szemle: A pénzintézet végzi előzetes időegyeztetés után.

Elszámolás: Az igénylés során, a pénzintézet nyilatkozatán kell rögzíteni az akadálymentesítés ütemtervét, illetve a munkálatok befejezésének végső dátumát. Ha a munkálatok befejezésének dátuma méltányolható okok miatt csúszik, a pénzintézeteknél lehet hosszabbítási engedélyt kérni. Amennyiben ez nem történik meg vagy elmard és nem valósul meg az akadálymentesítés a határidőre, a pénzintézetnek joga van az összeget kamatos kamattal visszakövetelni, vagy az ingatlanra terhelni. Az elszámolásnál a beadott költségvetés 75%-káról, eredeti számlák bemutatásával lehet elszámolni. A pénzintézetek kérhetik a számlák hitelességének vizsgálatát a területileg illetékes APEH hivatalánál, mielőtt az elszámoláshoz befogadnák.

RSZSZ: Rehabilitációs Szakigazgatási Szerv.
OOSZI: Országos Orvosszakértői Intézet
ORSZI: Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet
NRSZH: Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal


Vissza az előző oldalra!
Mozgássérültek Vas Megyei Egyesülete - Magyar