Az érintőképernyős okostelefonok alapvető használati tárgyként segíti az életünket, amire csak akkor döbbenünk rá, amikor valami miatt nélkülöznünk kell a mobilunkat. A végtagjaik mozgatására képtelen felhasználók számára az érintéssel történő vezérlés lehetetlen, ezért számukra egy egyébként egyszerű hívás elindítása, vagy SMS megírása is alapvető akadályokba ütközik.
Szezám, tárulj!
A megoldás a startup világ egyik legizgalmasabb országából, Izraelből érkezhet, ahol Oded Ben Dov két éve dolgozik a fejjel vezérelhető okostelefon koncepcióján. Az ötlet eredetileg nem is a mobilról, hanem a számítógép irányításáról szólt, viszont az ezt bemutató televíziós műsort látta a korábban katonaként, és elektromérnökként dolgozó Giora Livne, aki egy baleset miatt kerekesszékbe kényszerült.
Livne felhívta (azaz mással felhívatta) Ben Dovot és arra kérte, hogy a megoldást terjesszék ki az okostelefonokra is, mivel a mozgásukban korlátozott felhasználók csak segítséggel tudják kezelni, ezért Livne (és sorstársai) soha nem folytathatnak privát beszélgetéseket, fogalmazhatnak meg leveleket, vagy használhatják a netet egyedül, mivel valakinek mindig segítséget kel nyújtania.
Fejjel működtethető okostelefon mozgássérülteknek Film
Ben Dov és csapata két éves munka után jutott el abba az állapotba, hogy a Sesame Phone használható prototípus állapotba került és már tesztelhető is a rászorultak segítségével. A rendszer alapját jelenleg egy Nexus 5 képezi, amin egy speciális, a kamerát használó arcfelismerő program fut. A szoftver hanggal történő aktiválása („Open Sesame”) után a felhasználó feje lesz a vezérlő eszközt és annak finom mozgatásával irányítható a kijelzőn megjelenő kurzor.
A közösség is beszállhat
Az alkalmazás használata megszokást igényel, de a tesztek azt mutatják, hogy rövid időn belül a készülék legfontosabb funkciói kezelhetővé válnak ezzel a módszerrel. A legnagyobb kihívás jelenleg az, hogy a finom fejmozgatásra képtelen felhasználók is boldoguljanak vele, ami még sok munkát igényel. A másik megoldandó probléma a készülékek minél szélesebb körben való terjesztése, mivel a felmérések szerint 6 millió mozgássérült várja azt, hogy segítség nélkül használhassák az okostelefonok képességeit.
Mivel a módosított Nexus 5 900 dollárba kerül, a másik út az lehet, hogy a már meglévő készülékek megkaphassák valamilyen módon ezt a képességet. Már készül a Sesame Phone SDK-ja annak érdekében, hogy az alkalmazás fejlesztők be tudják építeni appjaikba a szoftver tudását, és a lehető legtöbb területen működjön a fejjel való vezérlés. Sőt, a Ben Dov egy Indiegogo kampányt is útjának indított 30 ezer dolláros célösszeggel, aminek keretein belül hozzá lehet jutni a telefonhoz, illetve különböző csomagokkal támogatható a fejlesztés.